Blog GROWHOUSEPOLAND
Zioła w szklarni przyściennej
Jako iż są to rośliny, które gustują w dobrze nasłonecznionych, cichych i spokojnych miejscach, szklarnie przyścienne będą najlepszym wyborem nad jakim możemy się zastanawiać. Dlaczego akurat te modele? Ziół używamy głównie w kuchni, więc niech ich uprawa będzie blisko domu. Dzięki temu do obiadu będziemy mogli używać świeżutkich ziół, prosto z naszej uprawy. Odpowiedzmy więc na pytanie, czyli jak uprawiać zioła w szklarni?
Zacznijmy od kwestii podłoża. Ziemia, w której posadzimy nasze zioła powinna być próchniczna, przepuszczalna (możemy dosypać piasku aby poprawić tą właściwość na lepszą) i żyzna. Roślinki sadzić możemy w różnych pojemnikach, beczkach, skrzynkach, doniczkach czy nawet starych naczyniach. Mamy zbędne talerze, kubki czy miski? Mogą się przydać. Jeśli zaś mamy zamiar posadzić zioła bezpośrednio w gruncie, możemy przygotować tradycyjne grządki, które także możemy zaaranżować, używając do tego najróżniejszych ozdób, najlepiej drewnianych, niech będzie naturalnie.
Po posadzeniu należy prowadzić regularne podlewanie, jednak nie możemy przesadzić z ilością wody, ponieważ zioła nie lubią rosnąć w stojącej wodzie. Kolejną kwestią jest nawożenie, jeśli ziemia, do której posadziliśmy zioła została wzbogacona kompostem, mamy tą czynność z głowy. Jeśli nie, możemy używać np. płynnych nawozów naturalnych, ale w niewielkich ilościach.
Co posadzimy w naszej szklarni przyściennej? Oczywiście bazylię, która jest składnikiem bardzo często spotykanym w kuchni. I oczywiście wspaniale pachnie. Mięta jest idealna na lato, możemy dosypać jej do zimnej wody. Natychmiastowe orzeźwienie i przyjemny posmak w ustach gwarantowane. Oregano polecić możemy każdemu, kto umie zrobić i lubi pizzę. Składnik praktycznie obowiązkowy. Pietruszką możemy wzbogacić smak naszych potraw jak i przystroić talerz wokół. Dobry wybór praktycznie dla każdego. Szczypiorek to doskonała kropka nad i, nie znamy nikogo, kto nie lubi posypanej nim jajecznicy. Polecamy uprawiać także koperek, szałwię, tymianek czy kolendrę, każde z nich znajdzie odpowiednie zastosowanie w naszej kuchni. Poza dodawaniem smaku i aromatu, zioła mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, więc używając ich, łączymy przyjemne z pożytecznym.